FELTÁMADÁSUNK TANÚJA

2021.04.08

       Furcsa együttállásnak lehettünk tanúi a Nagyhét végén! Míg a pápa közszemlére kirakatta a Torinói Halotti Leplet, az Úr Jézus Golgothájának hiteles tanúját, addig Kairóban múmiákat hordoztak fáklyás körmenetben körbe fehérruhás fiatal nők. Ez pedig azért volt így, mert a koptok nem akarták, hogy Ozirisz is még méltatlan helyen legyen. Ugyanis földi maradványai nem voltak védettek. Azért nem voltak védettek, mert bárki bemerészkedhetett az Ő terébe. Ez a tér ugyanis egy múzeum nyitott kiállítótere volt.

       Mégis, hogyan függ össze Ozirisz története a Megváltó sorsával? Úgy, hogy mindkettőt megölték a földön! Oziriszt oly módon ölték meg, hogy megfojtották. Krisztus urunkat viszont felszögezték a keresztfára. Előtte azonban mind a kettőnek sérült a jobb szeme. Ami pedig a kezek szokatlan elrendezését illeti, ezek az ágyékon pihennek, Napkereszt alakban. Ilyen volt ugyanis Egyiptomban a fáraók bebalzsamozott testének elrendezése a díszes múmiakoporsóban. Ennek a Napnak kellett a halott csakra rendszerét védeni a démoni támadásoktól. Mert ilyen támadások tényével az egyiptomiak még tisztában voltak! Sajátos módon, nálunk Magyarországon még a tizennyolcadik században is temettek az ágyékon keresztbe tett kézzel rendezve el a halottat.



      Egyébként meg a Megváltó a Leplen egy szabír férfi vonásait viseli: orra hosszú, járomcsontjai egy kissé kiállóak. Arckifejezése rendkívül fenséges. Akár az oziriszi fáraóé a koporsójában! Szemén két kis méretű pénzérme nyoma látható - mágikus jelek ezek: azt a kívánságot fejezik ki, hogy a halottnak világítson a Nap és a Hold a túlvilágon. Nem idegen ez a temetkezési kellék a régebbi és újabb magyaroktól sem: országunkban a legutóbbi időkig temettek pénzérmésen, mert ez a szokás fennmaradt a periférián. A sztyeppéről, tágabb értelemben a pártus birodalomból hoztuk. A "szemérmes" kifejezésünk is innen ered. Korábban Egyiptomban, ugyancsak védelmi céllal, aranymaszkot tettek a halott fáraók arcára. III. Béla királyunk lánya, Mária Margit császárnő Bizáncban még tisztelt egy titokzatos arany halotti maszkot. Csak nem egy budai templomban még megvan?

      A Megváltó bajuszviselete és nyesett szakálla is pártus, tágabb értelemben sztyeppei. Az egyiptomi férfiak borotválkoztak. A Megváltó haja hátul férficopfba van sodorva, és csaknem a derekáig ér - ilyen férficopfot viseltek már a szabírok, utánuk pedig a sztyeppei népek fiai. Ilyen királyi hajviselet Egyiptomban nem volt. Ami pedig az Úr Jézus csontrendszerét illeti, fejedelmien sudár testalkatúnak mondható, hosszú és hajlékony ujjakkal, amelyek közül a mutató ujj és a középső ujj sajátságosan azonos hosszúságú volt. Ez a Jupiter és a Szaturnusz együttállására utalt, ugyanis Ő ilyen jegyben született meg! Egyiptomi szövésű halotti leplének halszálkái viszont a Halak jegyét körvonalazták, amelyben ez az együttállás megtörtént. Ha még egyszer megszületik, más, szerencsésebb jegyben jön a világra!

      Maga a Feltámadás úgy esett meg, hogy a Megváltó asztrálja hatalmas hőt bocsájtott ki. Ez a hő perzselte oda a lenvászonra a Megváltó fényképezőgéppel előhívható képét. Oziriszt Ízisz támasztotta fel, máig ható érvénnyel. Mindkét isten gabonaisten is volt, mert megtöretett testükből sarjadt ki az új év megőrölhető, szent búzakalász kötege.

Kiss Irén

költő, író, műfordító


REMETE

Szeretetlen, de szeret
vigasztalan, de vigasztal
boldogtalan, de boldogít
engesztelhetetlen, de engesztel
sötét, de megvilágosít -
magasztalja az ilyen jámbort
minden cserje, virág, bogár,
madár, sugár és esőfelhő!

Kiss Irén