Almárium


Ezen az oldalon olvashatók a már nem kifejezetten aktuális írások, írásrészek, lecsengett hírek, régebbi események, emlékezések és gyászjelentések, melyek tartalma még fontos lehet az olvasóinknak.


GYÁSZJELENTÉS

"Ama nemes harcot megharcoltam,
a futásomat elvégeztem,
a hitet megtartottam."
(2Tim 4,7.)

A kortárs művészet egyik nagy koloristája, a színek bűvös világában élő művészet-szervező, Simon Endre, Szolnay-díjas képzőművész, földi életének 86-dik évében, 2022. június 7-én, festőecsetjét palettájára letette, és csendesen elszenderülve csatlakozott az égi festőművész mesterek társaságához.
Törökbálinton, az új temető ravatalozójában vesznek búcsút tőle,
2022. június 16-án, csütörtökön, 9.45-kor.
Marosvásárhelyen, a római katolikus temetőben helyezik végső nyugalomra
2022. június 21-én, kedden, 13 órakor.
Személyisége és művészete bennünk és velünk tovább él!
***

Nagy Miklós Kund művészeti író a marosvásárhelyi Népújságban emlékezett meg az elhunyt művészről.
https://www.e-nepujsag.ro/articles/most-simon-endretol-bucsuzunk
A Kerengő Budapesten az E-galériában, 2021. október 11-én megnyílt kiállításán készült interjúval idézi fel derűs egyéniségét, bölcs gondolatait.
https://kerengo.webnode.hu/l/a-nap-es-a-feny-szamara-ugyanaz/

SORS-KÖZÖSEK

ÖTVENHAT - HATVANÖT

Mindazok, akik 1956-ban megismerték a szabadságot, különösen az akkori fiatal nemzedék bátor tagjai - s a hozzájuk csatlakozók -, akik szembe mertek szállni a világtörténelem legkegyetlenebb diktatúrájával; akik fegyvert fogtak a világ legerősebb hadserege ellen - s a diktatúra hazai zsoldosai ellen; akik védelmezték az emberi méltóságot és a szabadságot, egy életre elkötelezték magukat annak szolgálatában. Vérük és élet-áldozatuk nyomot hagyott a világtörténelemben.

Minden esztendőben, mint most is, a 65. évfordulón, október 23-án, tisztelettel és hálával gondolunk mindannyiukra, köztük a kivégzettekre, az elesettekre; és köszöntjük a még élő bajtársakat. Felkeressük a történelmi emlékhelyeket, felidézzük hősiességüket, lerójuk kegyeletünket virágokkal, koszorúkkal.

Virágok és koszorúk helyett egy interjú-összeállítással, s egy könyv-részlettel tisztelgek az egykori "pesti srácok, lányok"  és minden harcostársuk előtt. Ezekben az interjúkban csupán töredékesen jelennek meg a korabeli történelmi események - úgy, amiként azok beépültek a megszólalók életébe.

Vennes Aranka

A j á n l ó :
SZEMTŐL-SZEMBEN A HŐSÖKKEL

Tizenhat szobor-arc fordul a végtelen felé, heten pedig festményekről tekintenek előre, mintha
sorsukat látnák. Immár időtlenek, kortalanok. Oláh Katalin Kinga és Oláh Mátyás László, az alkotók tették őket azzá és - a történelem. Közülük többen életüket adták a hazáért, azaz vették el tőlük - A Népköztársaság nevében! - az egyszerű munkástól a katonatisztig.
A megtorlás áldozatai, az '56-os forradalom és szabadságharc hősei. Szemtől-szemben állhatunk velük, s gondolatban szólhatunk is hozzájuk. A képzőművész-szobrász testvérpár ajándékozta e műveket a VERITAS Történetkutató Intézetnek és Levéltárnak, amik méltó helyet kaptak a földszinti nagy konferenciateremben.
A tárlatot bárki szabadon megtekintheti az Intézet nyitvatartási idejében. Az idei esztendő a 65. évforduló; sokszor, sok helyen emlékeznek majd 1956-ra. Különös jelentőségű lehet a diákok számára, ha így "találkozhatnak" a hősökkel, hiszen ők csak könyvekből, elmondásokból tudhatnak róluk.
Az Intézet szívesen segít abban, hogy jobban megismerhessék életüket; ha előre jelzik érkezésüket, a korszakot kutató történészek fogadják őket, beszélnek róluk, s válaszolnak kérdéseikre is.


Az Intézet címe: 1093 Budapest, Zsil utca 2-4., a Boráros tér közelében.
Email-címe: info@vertas.gov.hu
Telefon: 336 1 795 12 84, központi szám: +36 1 795 40 04
Honlap:
www.veritasintezet.hu


GYÁSZJELENTÉS

Elhunyt Dénes János, '56-os forradalmár és szabadságharcos. Az Egyesült Gyógyszerárú Gyárban a munkástanács elnökévé választották és küldötté a Nagy-budapesti Központi Munkástanácsba.
A forradalom leverése után hat év börtönt szenvedett el.
1990-ben országgyűlési képviselőként kezdeményezte az 1956-os forradalom rehabilitálását, hogy ne csak a történelemben, hanem jogilag is méltó helyre kerüljön. Az ezt célzó törvényjavaslatot 1990. május 8-án fogadta el az első szabadon választott Országgyűlés - első törvényeként.
Élete végéig harcosa maradt 1956-nak, amit hajlott kora és a hosszú betegség sem tört meg.
Dénes János 92. életévében, 2021. október 12-én távozott az élők sorából.

*

Dénes János 1956-os forradalmártól-szabadságharcostól

2021. november 19-én, déli 12 órakor vesznek végső búcsút 

a Fiumei úti Nemzeti Sírkert 57-es parcellájában.